Jak przygotować się do mammografii

lekarze specjaliści > Mammografia > Jak przygotować się do mammografii

Specjaliści Radzą

Jak przygotować się do mammografii

Mammografia to bardzo ważne profilaktyczne badanie piersi. Mammografię powinna wykonać każda kobieta po 45 roku życia. Mammografia pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian nowotworowych w piersi. Dzięki wykrywaniu zmian we wczesnych stadiach możliwe jest skuteczne leczenie raka piersi. Mammografia to badanie radiologiczne, w którym pierś wkłada się na specjalna płytkę i dociska druga po to aby poprawić obraz. Z tego powodu badanie może być trochę nieprzyjemne i bolesne dlatego warto jest je zrobić w pierwszej fazie cyklu, zaraz po menstruacji, ponieważ wtedy piersi nie są bolesne i napięte. Czasami lekarz może, przed wykonaniem mammografii, dodatkowo zlecić USG piersi są to badania wzajemnie uzupełniające się. Czasami także przed mammografią lekarz zaleca biopsję gruczołu sutkowego. Poza tym nie ma innych specjalnych zaleceń, co do wcześniejszych przygotowań do badania. Mammografia powinna być wykonywana regularnie po 45 roku życia, najlepiej co 2 lata a u starszych kobiet raz w roku. Inne zalecenia dotyczące wykonywania mammografii to: kobiety znajdujące się w grupie ryzyka niezależnie od wieku, przed rozpoczęciem terapii hormonalnej, po przebytej chorobie nowotworowej sutka lub piersi itp. Na badanie mammograficzne należy także przynieść wszystkie inne wykonane badania diagnostyczne piersi.

Medserwis

Mammografia - pozostałe artykuły

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl